BIELA NOC Bratislava 27. — 29. september
Menu

Plastique Fantastique / The RIGHT PILL / DE

21
Objekt / performance
Kunsthalle LAB, Námestie SNP 12
Piatok, sobota a nedeľa, od 12:00 do 24:00. Výstava bude prístupná do konca októbra podľa otváracích hodín Kunstahalle LAB
„Ako tvorcovia umenia a kultúry v Nemecku nestojíme mimo spoločenské dianie. Naopak, máme nohy pevne na zemi - a to presne na tej, na ktorej bol spáchaný jeden z najhorších zločinov štátu proti ľudskosti.” Prestížna umelecká skupina Plastique Fantastique svojimi monumentálnymi inštaláciami vo verejnom priestore už dve desaťročia vyzýva ľudí k zdieľaniu spoločensky závažných tém. Dielom The RIGHT PILL sa otvorene hlásia k demokratickým hodnotám a len s nevôľou reflektujú vlnu populizmu a narastajúceho extrémizmu v spoločnosti. Extrémizmu, ktorý sa snaží oklieštiť slobodu aj v umeleckom vyjadrení. Farby objektu nie sú zvolené náhodne, odkazujú na materiál, ktorým sa v nepriaznivých teplotách chránia utečenci na svojej ceste – izotermickú fóliu. Ako sami vravia, európske dejiny zažili mnoho období, v ktorých boli Európania vojnou alebo ťaživou biedou nútení opustiť svoju rodnú krajinu. Dnes migrujú ľudia z iných kútov planéty, často sa však na svojej púti zaseknú v medzipriestore. Ako prvú pomoc však aspoň na zmiernenie fyzickej bolesti dostanú práve izotermickú fóliu. Pred pár rokmi ich preto začali ľudia v Berlíne nosiť na demonštrácie ako prejav protestu proti fašizmu. Zlatá a strieborná sa tak stali farbami novej vlajky solidarity v boji proti medziľudskej neznášanlivosti. Plastique Fantastique vytvorili The RIGHT PILL ako metaforu na silný liek, ktorý má ľudí zachrániť od vážneho ochorenia fašizmom. “Prehltnúť celé naraz a prestať si myslieť nezmysly.”
Plastique Fantastique je prestížna platforma pre dočasnú architektúru, ktorá vznikla v roku 1999 v Berlíne. Ovplyvnení prostredím a dobou, počas ktorej sa mesto premenilo na laboratórium dočasných priestorov, sa Plastique Fantastique zameriavajú na tvorenie obývateľných inštalácií ako alternatívnych, prispôsobiteľných a na údržbu nenáročných štruktúr pre krátkodobé aktivity. Ľahké a mobilné stavby sú typické tenkou priesvitnou vrstvou, ktorá miesta a ľudí v nich zároveň rozdeľuje aj spája, pri čom často vo výsledku zviditeľnuje, čo v okolí prehliadame. Plastique Fantastique už 20 rokov svojimi inštaláciami aktivizujú verejné miesta, upozorňujú na zásadné spoločenské témy a pozývajú ľudí k ich zdieľaniu. Ich nadrozmerné inštalácie prešli celý svet, pri čom momentálne ich môžete vidieť aj na benátskom bienále s dielom Blurry Venice.